Megfelelő pár kiválasztása

Hogyan és mi alapján válasszuk ki a megfelelő tenyészpárt?

  1. Fontos, hogy mielőtt tenyésztésre adnád a fejed alaposan tanulmányozd át a csincsilla tartás minden csínját-bínját! Nagyon kis cukik a picur kis szőrgombócok, de az mögött, hogy egészségesen meg tudjanak születni és fel tudjanak nőni, rengeteg munka van!

  2. Megfelelő hely kialakítása és a kellő felszerelések beszerzése!

  3. Keress egy megbízható tenyésztőt!

  4. A lehető legfontosabb, hogy mindkét kiválasztott állat rendelkezzen származási lappal, ahol visszakövethetőek a felmenők legalább 3 generáción keresztül.

  5. Vannak olyan színek, illetve kombinációk, amik nem tenyészthetők egymással! Nagy körültekintéssel és figyelemmel válasszunk, egyes színre jellemző jegyek csak később 2 éves kor után, vagy egyáltalán nem lesznek láthatók az állat színében! Itt is kiemelném a származási lap fontosságát!

  6. A színeken kívül egyéb szabályokat is be kell tartani, súly illetve kor megkötés!

És akkor jöjjenek a rettegett részletek

A csincsillák 3-4 hónapos koruktól ivarérettek, de ez nem azt jelenti, hogy testileg is elég fejledtek az utódok kihordásához és felneveléséhez. Vannak olyan nőstények, akik ez után sem minősülnek jó anyának. (egyáltalán nincs teje, nem foglalkozik a kölykökkel) Ne tenyésszünk velük!

Minimum a 8 hónapos kort és az 500g-ot el kell érni a nősténynek, mikor összekerülhet a bakkal. Az 500g-os súlykorlát a bakra is érvényes. Az a nőstény amelyik nem éri el az 500g-ot NEM tenyészthető!

Csak olyan csinikkel tenyésszünk, akiknek ismertek a felmenői, hogy elkerüljük a beltenyésztést és az öröklődő betegségeket!

Minden második ellés után azonnal a papát el kell választani a mamától, hogy ne vemhesüljön újra. A szervezete tudjon regenerálódni. A pihenőidő letelte után előfordulhat, hogy a mama nem fogadja vissza a papát, ilyenkor újra össze kell szoktatni őket. Rokon csiniket nem párosítunk!

A korai ellésnek súlyos következményei lehetnek:

  • halva és/vagy fejletlenül születnek a kicsik

  • a mama bele is halhat a túl korai ellésbe, nem elég fejledt testileg egy normális vemhesség kihordására, ilyenkor a picik ott maradnak, akiket neked kell felnevelni, ha az ellés sikeresen lezajlott

  • a mama és a kölykök is elpusztulnak

A legfontosabb, hogy mérlegeljük van e elég helyünk, ketrecünk, időnk és pénzünk a megnövekedett létszám bevállalására!

2 hónaposan a külön nemű testvéreket is el kell választani, hogy megelőzzük a vérfertőzést.

Nem kevés kiadás 2-3 új ketrec beszerzése, illetve arra is gondolnunk kell, hogy mi lesz a kölykökkel, ha azonnal nem sikerül megfelelő gazdit találni nekik.

Ami még fontos, hogy vannak olyan színek, amik nem párosíthatók, bármilyen két white, illetve bármilyen két velvet csincsilla összerakása TILOS! E két gén találkozása letális, azaz halálos lehet a kölykökre és a mamára is. Ez a szín nem létezik homozitota formában, (mikor ugyan azt a ét szín gént hordozza) az ilyen picik mindig halva születnek, vagy már az anya méhén belül felszívódnak.
A whitenál elég egyértelműek a jelek, hiszen ha jól látható melyik csiniben van fehér. Viszont a velvetnél nem ilyen egyszerű ez a dolog. Elég jól rejtve tud maradni. A csinik színe 2 éves korukra érik el a végleges felnőtt színüket, így a velvetség akár addig rejtve is maradhat. Illetve a pink whiteoknál akár teljesen rejtve is maradhat! Ezért is fontos a szülők és a felmenők pontos ismerete.