Csini menü

Fő étkezés/ek:

Az alap étrendjük elég egyszerű, mivel fű evő állatokról van szó a legfontosabb élelmük a jó minőségű széna! Ezt kiegészítve minőségi táppal és vízzel hosszú életű, egészséges kedvenceink lesznek. 

Ajánlott tápok:  BunnyNature chinchilladream basic, Versele Laga Chinchilla és degu complete*, Little one "green valley" rostos eleség csincsilláknak,  Reform,
Kielégítő tápok:  Versele laga crispy,  Oxbow Essentials Chinchilla,  Jr Farm csincsilla - lakoma,  JR Grainless Complete Chinchilla,
Egyáltalán nem ajánlottak: Yoyo csincsilla eleség, VEGA kisemlős eledel csincsilláknak, Lolo Pets eledelek, Cunipic csincsilla eledel,  Kiki Max Menü Chinchilla csincsilla táp,  Tropifit Chinchilla csincsilla táp,  Darwin's Special csincsilla & degu,  Vitakraft Vita Special Teljesértékű eleség Csincsilláknak,  Dolly prémium eledel csincsilláknak,  Zolux crunchy meal csincsilla táp,  Vitakraft Pellets Eledel Csincsilla

*A Versele Laga Chinchilla és degu completenek  van egy jellegzetes savanykás illata, íze, amit nem minden csini kedvel. Ha nem válik be akkor érdemes a többi közül válogatni. 

Rosttartalom: 24%

Fehérje: 13,5%

Zsír: 3,5%

Rosttartalom: 20,5%

Fehérje: 13,7%

Zsír: 2,7%

 Rosttartalom: 20%

Fehérje: 17%

Zsír: 3%

Rosttartalom: 21%

Fehérje: 13%

Zsír: 3%

Nasik, jutalom falatok, amiket nyugodt szívvel adhatsz kedvencednek:
(heti 1-2 alkalommal kis mennyiségben)

gyógyfüvek, virágok:

hibiszkusz, fű, macskafű, gyermekláncfű levele, virága, karácsonyi kaktusz virága, akácvirág, máriatövis, margitvirág, százszorszép, citromfű, lóhere, csalán (nagy mennyiségben vízhajtó hatású!), fekete üröm, áfonyalevél, borsmenta, búzavirág, cickafark, goyi bogyó, kas virág, körömvirág.

A nasik  heti max 2-3 alkalomra, illetve néhány szemre/szálra vonatkoznak! A hasmenés elkerülésére szárítva, illetve fonnyasztva kapják! Főleg kézből érdemes adni, így a magunkhoz szoktatás is könnyebb :) De kicsit érdekesebbé is tehetjük kedvenceink minden napjait, ha elrejtjük a finomságokat a ketrec különböző pontjain. 

A magokat és gyümölcsöket hagyjuk ki az étrendjükből! Nem tudják megemészteni, jobb esetben csak átmegy rajta, de a bélben rohadva betegségeket is generálhat. Az olajos és egyéb magok elzsírosítják a májukat, ami látszólag nem feltétlen okoz gondot, de jóval megrövidíti kedvencünk életét. 

És ugye mindenki hosszú életű, boldog és egészséges kedvencet szeretne magának??

kamillavirág

csipkebogyó termés

körömvirág

csalánlevél

A csincsilla emésztése

Mindenféle növényevőnek kifinomult emésztőrendszerrel kell rendelkeznie ahhoz, hogy mindent megkapjon az étrendjéből. Jótékony baktériumok segítségére van szükségük a növényi anyagok lebontásához, és meghatározott helyeik vannak az emésztőrendszerben, ahol táplálékuk erjed. A csincsillák a növényeket hátsó bélfermentációval emésztik meg. Ez a fajta növényevő monogasztrikus, egyszerű, egykamrás gyomorral. A kifejlett csincsilla emésztőrendszerében a maltáz, szacharáz és laktáz aktivitása a vékonybél középső harmadában a maximális, a gyomorban és a vastagbélben hiányzik. A bélrendszeri szacharáz és maltáz, valamint a hasnyálmirigy-amiláz szintje alacsony a születéskor, de 12 hét után felnőtt szintre emelkedik. A laktáz 2 hetes korban érti el a csúcsaktivitást, és a 3. héten meredeken csökken, a felnőtteknél tapasztalt alacsony szintre.
A csincsillák jótékony baktériumaik nagy része a vakbélben található. Miután az elfogyasztott étel elhagyja a gyomrot és a vékonybelet, a vakbélbe kerül. Az erjedés a vakbélben zajlik. Ebben találhatók a baktériumok, amelyek lebontják a cellulózt, a növények nagy részét, amely egyébként emészthetetlen. A vastagbél azt szívja fel, amit tud, de az erjesztéssel elérhető tápanyagok nagy része elveszik a széklettel. Ez az oka annak, hogy a csincsillák megeszik a kakik egy részét! A vakbél egy bizonyos ürüléket, úgynevezett cecotropokat termel. A cecotropek táplálkozási szempontból koncentráltak, és tele vannak hasznos baktériumokkal. Ez az a fajta kaki, amit a csincsillák lenyelnek. A koprofágia durvának tűnhet, de ez fontos a csincsillák számára. Több tápanyaghoz jutnak, és ez segít fenntartani a bélflóra egyensúlyát! Az egész folyamat körülbelül 15 órát vesz igénybe az elejétől a végéig. A csincsillák annyira támaszkodnak erre a rendszerre, hogy bármilyen egyensúlyhiány komoly problémákat okozhat. 

Mi boríthatja fel az egészséges bélflórát?
A gyomor-bélrendszeri pangás vagy a GI pangás az egyik leghalálosabb dolog, amit egy kis növényevő kaphat. Ennek számos oka lehet, és lehet egy másik probléma eredménye vagy más problémák előidézője. A GI pangás akkor következik be, amikor az emésztőrendszer lelassul vagy leáll. A csincsilláknak mindig rendelkezésre kell állniuk az élelemnek. A csincsillák nem eszik túl magukat. Tápra  és szénára is szükségük van a nap folyamán. GI-rendszerüket úgy tervezték, hogy minden szakaszában az élelmiszereken dolgozzon. Ha a csincsilla egy ideig nem táplálkozik, vagy más módon abbahagyta az evést, az emésztés lelassulhat vagy leállhat. Ez gáz felhalmozódásához vezet, amelyet nehéz eltávolítani. Valójában a csincsilláknak nincs mechanizmusa a gáz kezelésére, és szükségük lesz állatorvos segítségére. A csincsilla bélflórájának bármilyen egyensúlyhiánya puffadást okozhat, ami GI pangáshoz vezethet, és fordítva. A jótékony baktériumok kiegyensúlyozatlanná válhatnak a stressz, a betegségek, a hirtelen táplálkozási változások és a nem megfelelő élelmiszerek bevezetése miatt. Ha a csincsillája táplálékát váltja, ezt mindenképpen lassan tegye. Ha új finomságot szeretne adni csincsillájának, használja mértékkel, és ne használjon magas cukor- vagy zsírtartalmú finomságokat. A magvakat, dióféléket és a legtöbb szárított gyümölcsöt – beleértve a mazsolát is – legjobb elkerülni.

Ne feledje, hogy mindig támogassa csincsillája emésztését jó minőségű táppal és szénával. Mértékkel adjunk csincsilláknak való finomságokat, és lehetőség szerint tartsuk stresszmentesen.