Mielőtt belevágnál

Honnan szerezd be a csincsillát?


A csincsilla beszerzésére 4 lehetőséged van:

1. Hobbi tenyésztőtől

2. Kereskedésből

3. Prémtenyésztőtől

4. Örökbefogadás

A kereskedésekben ismeretlen eredetű, sokszor rokon szaporításból származó állatokat kínálnak, igen borsos áron. Sokan megsajnálják a kereskedésben apró akváriumban egyedül tartott csincsillákat, és hogy megmentsék őket, inkább megveszik és hazaviszik. Sajnos arra nem gondolva, hogy mivel van kereslet, mindig lesz kínálat is. Ha a kereskedő látja, hogy elviszik a boltból az állatot, legközelebb kettőt is hoz a helyére. Se nemet, se kort nem fognak tudni mondani és sajnos a vevőt ténylegesen helyes ellátási/tartási tanácsokkal sem tudják ellátni. Ezt a lehetőséget inkább nem ajánlanánk!

A prémtenyészetekből vásárolt állatok küllemre gyönyörűek, sűrű, tömött bundával rendelkeznek, de a természetük sokszor egyáltalán nem barátságos. Itt hiányzik a kontakt, őket nem sokszor veszik kézbe, csak ha nagyon muszáj. Egy jó minőségű prémes állat ára elég magas, a rosszabb szőr minőséggel rendelkezőké kedvezőbb, és sok helyen a "selejt", nem jó szőrminőségű, vagy szőrrágós állatokat is eladják, apró pénzért. Ami persze később egészségügyi problémákhoz is vezethet. Illetve egy "agresszív" csinivel nem sok mindent lehet kezdeni, még akkor sem ha szép.


Mi egyértelműen a Hobbi tenyészeteket ajánlanánk! Bár érdemes itt is utána járni a dolgoknak. Elég kevés az országban, az olyan tényleges hobbi tenyésztő, aki tényleg az állataiért van. Fontos megkülönböztetni a tenyésztőt a szaporítótól!

A hobbitenyésztő mindig tudja, melyik csinije mikor született, milyen nemű, mi az, amivel kicsábítható a ketrecből, félős-e vagy arcátlanul kekeckedik az emberrel, mire érzékeny, mennyire egészséges. Kényelmesen van tartva, neki való tápot kap. Ha van konkrét elképzelésed, akkor a következő almokból le is foglalhatod a neked tetsző színű, nemű állatot.

Több hobbitenyésztő fogad be megunt, beteg állatot, amit gondos ápolással újra szalonképessé tesz, és gazdit keres neki. Ezeket az állatokat általában ajándékba adják oda azonos nemű társ mellé, vagy egy megvásárolt kölyök mellé, ha épp nincs nemben hozzá illő társ neki az almok között. Ezek a mentett állatok sokszor nagyon mufurcok az elején, de ha megbékélnek az új gazdival, sokkal hálásabbak lesznek, mint azok a társaik, akik nem tapasztalták meg, milyen rossz sora is lehet egy csincsillának.

Örökbefogadás
Sajnos a csiniket is utol érte az a sors, hogy egyre többen szorulnak segítségre. Előfordul 1-1 kidobott csini is hatalmas szomorúságunkra, de többségükről a gazdik mondanak le, ilyen olyan indokkal. Ilyen szándékkal keressétek az Együtt a Kisállatokért Alapítványt.

Fontos, hogy ne hirtelen felindulásból vedd magadhoz leendő kedvenced, hanem készülj fel rá, gondold át mit szeretnél, és ha mindent megvettél neki, lebeszéltél pontosan a tenyésztővel, na akkor szabad beleszeretni a leendő kedvencedbe, illetve kedvenceidbe, mert csincsillát nem tartunk egyedül!


A csincsillád kiválasztása

Amikor eldöntötted, hogy honnan szerzed be a leendő kedvencedet, a következőkre kell figyelned:

Hogyan reagál a csincsilla az ember közeledésére?

Ha nem rémül meg nagyon, nem menekül folyamatosan, akkor kezes kedvencet lehet faragni belőle. (Mármint csincsillákhoz képest)

Fényesen csillognak a szemei?

A csineszeknél is igaz, hogy a szem a lélek tükre. Az egészséges csincsilla szeme fényes, csillogó! Ha csipás, vagy váladékos, akkor gyulladt, huzatot kapott, stb.

A bundája sűrű, szép, természetes hatású?

Ha csatakos, csomókban áll a szőre, akkor melege van, verekedett, vagy egyéb probléma áll fenn, de biztos, hogy nem megfelelő körülmények között él. Kérdezz rá!

A kezek és lábak mind megvannak és működnek?

Furcsán hangzik, de kereskedésekben előfordul, hogy félig lebénult csineket tartanak életben és adnak el a tájékozatlan vevőnek, mint nyugodt, szelíd állatot...

Elég kemények a bogyók, amiket maga mögött elpotyogtat?

Kérj egy szem friss bogyót, és bátran vizsgáld meg. A kaki állagából és színéből nagyon sok mindenre lehet következtetni. Ha puha, kenhető és világos, akkor valószínűleg kevés szénát és sok nedves táplálékot kap, ami egy diétával könnyen helyrehozható, de ha híg, akkor már nagyobb baj van (hasmenés).

Rendben vannak a fogai?

Habár ezt elég nehéz megnézni, de mint a többi rágcsálónak, a csincsillának is akkor egészségesek a fogai, ha narancssárgák!

Ha van lehetőséged, fogd kézbe az állatot. Az a jó, ha érzed a gerince vonalát, de nem érzed a bordákat (ekkor se nem kövér, se nem sovány a csincsilla). Arra azért vigyázz, hogy ne aggodalmaskodj túl mindent! Légy körültekintő és óvatos, de ne legyen üldözési mániád, hogy mindenáron egy beteg állatot akarnak rád sózni.