Utódok gondozása

Általában 1-3 kicsi születik, néha előfordul nagyobb alomszám is, akár 4 vagy 6 pici is születhet extrém esetben.
Fontos, hogy itt már mindenképp szükséges a tápszeres pótlás, hogy egyformán tudjanak fejlődni a picik. A kölyköket a megszületésük után, száradást követően grammos mérleggel le kell mérni, hogy nyomon tudjuk követni a súlyfejlődésüket. Ezáltal jól megfigyelhető, hogy a mamának van e elegendő teje vagy pótlásra szorulnak az apróságok. A kölykök súlya átlagosan 30-60gr között mozog, attól függően, hogy hányan vannak. A 30 gr alatt születetteket mindenképp etetni kell. A 60gr feletti babáknál sokkal nagyobb a beszorulás valószínűsége, de ha gond nélkül megszülettek, akkor külön teendőt nem igényelnek. Érdemes a súlymérést minden nap kb ugyan abban az időben végezni, így szolgál reális információval a picik fejlődéséről. A picik egy hetes koráig kell naponta ellenőrizni a súlyukat, ha szépen fejlődnek akkor lehet ritkítani a méréseket 2-3 napra.  

Egy jól lakott kölykök pocakja tapintásra meleg és telt. Az első napon 1-2 grammos súlycsökkenés normális, a második naptól el kell, hogy induljon a súlygyarapodás, illetve alomnagyságtól függően meg kell állnia a súlycsökkenésnek, ha nem áll meg, vagy 2-3 napig stagnál a súlyuk, akkor is pótolni kell tápszerrel. Az összes kölyköt etetni kell, naponta 4-5 alkalommal, így jut mindenkinek elegendő az anyatejből is. A legmegfelelőbb tápszer növényi fehérjét tartalmaz, cicáknak valót keressünk  (pl. Panzi, RePeta, Royal Canin). Ha a kölykök kergetőznek, verekszenek, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a mamának nincs, vagy nincs elég teje, így mihamarabb kezdjük kézzel etetni a kicsiket. Már az 1-2 napos kölykök is komoly sérüléseket tudnak ejteni egymáson, amikor az ételért harcolnak, ez az életösztön, a vadvilágban mindig a legerősebb maradhat életben. Szerencsére ha időben észrevesszük, hogy baj van, és besegítünk a mamának, akkor életben maradhatnak a kisebb, gyengébb kölykök is.
A mama a 8-10 hétig szoptatja a kölyköket, akik 1 hetes koruk után a felnőttek eledelébe is belecsipegetnek.
A mami gondos mancsai mellett nekünk is van bőven feladatunk a picikkel, napi rendszeres foglalkozást igényelnek, hogy kézhez szokott kis cukorborsók legyenek. 

Újszülöttek

Játék idő/Szocializáció

Tápszerek