A csincsillákról általában
A csincsilla vagy gyapjas csincsilla (Chinchilla lanigera) az emlősök osztályának rágcsálók rendjébe, ezen belül a csincsillafélék családjába tartozó faj. 15-20 évig él.
Az állat hossza 25-26 centiméter, farokhossza 17-18 centiméter. A bakok átlagos testtömege 420-600 gramm, a nőstényeké ennél nagyobb, 600-800 gramm, a vemhesség utolsó napjaiban akár 1000 gramm fölé is mehet a súlyuk. Alapszíne a standard szürke szín, de mára több, mint 100 különböző színváltozatot tenyésztettek ki. Szőre nagyon sűrű, selymes tapintású, minden szőrtüszőből legalább 40 szőrszál nő ki.
Éjszakai állat, így nagy szemei vannak, nagy kerek füle pedig kiváló hallást biztosít az állatnak. A hátsó végtagok hosszúak és izmosak, helyből 60-80 cm magasra képesek ugrani. Az ujjak végén puha párnácskák találhatók, ezek védik a lábat a sziklák között. Farka hosszú és bozontos. A farkot borító szőrszálak hosszabbak és durvábbak, mint a bunda többi részén levők.
A csincsilla társas lény, így semmiképp ne tartsuk egyedül! Kiválóan kijön az azonos nemű fajtársával is, de ha mindenképp különböző nemű állatokat szeretnénk együtt tartani, vegyük figyelembe a következőket: Az ivarérettséget körülbelül 4 hónapos korban érik el. A párzási időszak egész évben tart. A nőstény akár háromszor is képes elleni egy évben, de a folyamatos ellés annyira megterheli a szervezetét, hogy bele is pusztulhat, így a legjobb, ha még a második ellés előtt különválasztjuk őt a baktól, és 1-2 hónap pihenőidőt biztosítunk a számára, hogy regenerálódjon a szervezete. A vemhesség körülbelül 111 napig tart, ennek végén a nőstény 1-4 utódot hoz a világra. A kölykök születési súlya 35-60 gramm közötti, nyitott szemmel és szőrösen jönnek a világra. Pár órásan már a szülők után mennek a magasabb polcokra is. A különböző nemű állatok tartásánál legalább 3 db megfelelő méretű (legalább 60 cm széles, 80-100 cm magas) ketrecre lesz szükségünk! Egyikben laknak, a másodikba tesszük külön a bakot a második ellés előtt, a nőstény pihenő idejére, a harmadikba (ha nemenként választjuk el a kölyköket is, akkor plusz egy negyedik ketrec is fog kelleni) pedig a frissen elválasztott kicsiket tudjuk tenni, még mielőtt a gazdik elviszik őket, körülbelül egy hétre, amíg megfigyeljük, hogy esznek-e önállóan, megfelelően nő-e a súlyuk, nem stresszeli-e őket nagyon az anyától való elválasztás, amire esetleg hasmenéssel reagálnak. Ha ezek közül valamelyiket észleljük, akkor nem adjuk még a kölyköket az új családjukba, amíg a probléma fenn áll. Csak egészséges, önállóan táplálkozni tudó, és megfelelően gyarapodó súlyú kölyköt adjunk gazdihoz! Tehát ha tenyésztésre adjuk a fejünket, számoljunk azzal, hogy egy egész szobát elfoglal majd a kis család! :)